«І у кожного зброя була за плечима»

«І у кожного зброя була за плечима»

Ти по-братерськи приятелюєш із чоловіком, у котрого на плечах погони ворога.
*
Ти зовсім юна і закохана в того, з яким плануєте побратися.
*
Ти, парубчак, покидаєш рідний дім через сварку з батьком.
*
Ти випускник вчительської семінарії і знаєш своє справжнє покликання. Проте ще одна Світова вирішує інакше.
*
Зовсім різні люди, здавалося б. І об’єднати їх можуть лише втрати: хтось у вирі підпільної боротьби загубить друга, з яким більше не стрінеться, хтось переживатиме смерть дружини, побратима-повстанця, а хтось зустрінеться із власною.
Так, цих героїв, їхніх коханих, рідних, сусідів і надто багато ворогів ви стрінете на сторінках книги Степана Лепеха (Степан Лепех) «І у кожного зброя була за плечима». Тут – динамічні короткі оповідки про довгі й куці життя багатьох людей. Тих, що люблять смачну їжу, розповідають цікаві історії, гучно сміються, кохаються, сваряться, витирають сльози, втрачають і неодмінно знаходять. Людей живих і справжніх: бо всі їхні історії цілком реальні – від імен до найдрібніших деталей.

Книга пахне справжністю.

Та поєднує їх не лише білизна паперу, на якому видрукувані їхні імена. Їх єднає боротьба. Для когось вона у влучно сказаному слові чи ж, навпаки, – у впертій мовчанці; для когось – у набраному вправними пальцями на друкарській машинці тексті або ж у цнотливо чистих листах; для когось у кулі, випущеній у власну скроню, а для когось у гранаті, кинутій у натовп ненависних гімнастерок. Але незмінно – «І у кожного зброя була за плечима».

Не здивуємо читача тим, що остання сторінка чи не кожної з історій – трагічна. Герої присвячують свою смерть простим речам: мати право на національну ідентифікацію у власній країні. Та попри, здавалося б, непереборний фаталізм, історії не мають гіркого присмаку. Вони живі, як говірка, якою послуговується автор. І смачні, як домашній хліб, що пахне затишком і омріяною свободою. Та, може, ми так легко читаємо їх, бо знаємо тепер, що боротьба була немарна? А як воно тоді – змагатися з системою, яка схиляє голови мільйонів, і не знати, що попереду ще майже пів століття борні за Незалежність?
Земне життя героїв переважно коротке. Зробімо вічною пам’ять про них.
Книга Степана Лепеха (Степан Лепех) «І у кожного зброя була за плечима» гармонійно вмістилася на книжкову полицю ВД «Букрек» (Видавничий Дім «Букрек»), доповнить і вашу.

Inna Kryvoruk, коректорка видання